هندی ها به 19هزار و500 زبان سخن می گویند

هندی ها به 19هزار و500 زبان سخن می گویند

سازمان ثبت احوال و سرشماری هند در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد بر اساس داده ها، مردم مناطق مختلف این کشور به بیش از 19 هزار و  500 زبان تکلم می کنند.

به گزارش ایرنا از تارنمای 'ان دی تی وی' ، درهند با جمعیت یک میلیارد و 210میلیون نفر،  121 زبان مادری وجود دارد که هر یک از آنها در میان 10 هزار نفر و یا بیشتر رایج است.

سازمان ثبت احوال و سرشماری هند اعلام کرده است : با توجه به اینکه نژادهای گوناگونی در این کشور زندگی می کنند و ازدواج بین افراد متعلق به نژادهای مختلف کاملا رایج است باید همواره به این نکته توجه داشت که در یک خانواده ممکن است افراد سببی و نسبی به زبان های متفاوت سخن بگویند.

در گزارش سازمان ثبت احوال هند آمده است در این کشور زبان مادری هر یک از اعضای خانواده لزوما یکسان نیست و ممکن است برای اعضای مختلف یک خانواده متفاوت باشد.

بر اساس این گزارش که زبان های رایج تا سال 2011 را پوشش می دهد، تعداد زبان های مادری رایج در هند 19 هزار و 569 اعلام شده است اما در عمل 96.7 درصد از مردم هند بیشتر با 22 زبان مشخص شده مادری در این کشور آشنایی داشته و به آنها سخن می گویند.

در این گزارش، 99 زبان غیر رسمی نیز آمده که زبان فارسی در بین این زبان ها دیده نمی شود.
زبان فارسی تا سال 2001 در بین زبان های غیر رسمی هند قرار گرفته بود که به علت کاهش تعداد افرادی که به این زبان آشنایی دارند از این لیست حذف شده است .

در این لیست 'مائو'به زبان های غیر رسمی هند اضافه شده است
.
از مجموع جمعیت هند، 96.71 درصد با زبان های رسمی و 3.29 درصد با زبان های غیر رسمی آشنایی دارند.
در قانون اساسی هند 22 زبان رسمی از جمله آسامی، بنگالی، گجراتی، هندی، کشمیری، نپالی، پنجابی، سانسکریت، تامیل و اردو ذکر شده است.

هندی، زبان حدود 40درصد از مردم این کشور به خصوص در شمال و پایتخت هند است .

بسیاری از مردم نقاط دیگر هند که زبان محلی شان هندی نیست به زبان هندی به عنوان دومین زبان مسلط هستند.

در این گزارش آمده است بیشتر مردم مناطق جنوبی و ایالت های شمال شرقی هند به زبان هندی آشنا نیستند.

تغییر زبان محلی به انگلیسی در حین صحبت کردن، آگهی‌های تلویزیونی، فیلم‌ها، پیام ها و رادیو امری رایج در بین مردم و بویژه جوانان است .

میزان تسلط و روان صحبت کردن به زبان انگلیسی، بستگی به سن، میزان تحصیلات و شغل و محل زندگی افراد دارد ولی یادگیری زبان انگلیسی در همه مدارس هندوستان اجباری است.

در شهرهای بزرگ و توریستی، ادارات دولتی، مراکز پلیس، به طور گسترده‌ انگلیسی صحبت می‌شود.

شبکه‌های تلویزیونی هندی، برنامه های زیادی را به زبان انگلیسی بریتانیایی و یا انگلیسی آمریکایی پخش می‌کنند که تعداد این شبکه‌های انگلیسی زبان، از تعداد شبکه‌های هندوستان به زبان هندی نیز بیشتر می‌باشد. فیلم‌های زبان اصلی انگلیسی همواره به شکل گسترده در این کشور بر روی پرده سینما می رود .

در برخی مناطق هند مردم به زبان پرتغالی و فرانسوی نیز صحبت می کنند که تعداد این افراد بسیار کم است .

زبان فارسی پیش از آنکه هند،مستعمره انگلستان شود،زبان فرهنگی و علمی و دومین زبان رسمی این کشور به شمار می رفت اما پس از استعمار، به تدریج زبان انگلیسی جایگزین فارسی شد.

زبان فارسی در دوره غزنویان به هند راه یافت در آن دوره پارسی، زبان ادبیات، شعر، فرهنگ و دانش بود. با تأسیس امپراتوری گورکانی زبان فارسی به اوج پیشرفت خود در هند رسید و زبان رسمی این کشور شد.

زبان فارسی هند شاعران بزرگی همچون بیدل دهلوی، و امیرخسرو دهلوی و دستگاه شعری سبک هندی را در خود پروراند. از دیگر شاعران نامدار فارسی زبان شبه قاره هند، می‌توان از اقبال لاهوری نام برد.

زبان فارسی هشت قرن پیش وارد هند شد، 700 سال بر تارک اندیشه، روابط، سیاست، اقتصاد و فرهنگ مردم هند حاکمیت داشت. به گونه‌ای که تمامی آثار مهم فرهنگی، مذهبی، سیاسی، ادبی، مکاتبات، اسناد شخصی ودولتی و احکام قضایی هند به زبان فارسی نوشته می‌شد.

هم اکنون در بیش از 50 دانشگاه ،دانشکده و کالج و یکصد مدرسه و دبیرستان زبان فارسی تدریس می شود.

زبان فارسی از آن رو که قرن‌ها زبان رسمی دربار گورکانیان هند بود، تأثیر قابل ملاحظه‌ای بر زبان‌های رایج در شبه قاره هند به‌ویژه بر زبان اردو داشته‌است اما در حال حاضر به علت کم رنگ شدن روابط مستقیم فرهنگی بین مردم دو کشور، تعداد افراد عادی که به این زبان سخن می گویند کاهش یافته است.

**پایان خبر**

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین اخبار