هفته فرهنگی ایران در بمبئی برگزار شد

هفته فرهنگی ایران در بمبئی برگزار شد

هفته فرهنگی ایران ویژه استان بوشهر در بخش های مختلف جشنواره فیلم، نمایشگاه عکس، صنایع دستی و  غذای محلی به مدت 4 روز در بمبئی هندوستان برگزار شد.

هدف از برگزاری این هفته فرهنگی با بهره گیری از هنرمندان استان بوشهر، معرفی این استان و فرهنگ غنی کشور ایران به جامعه هند عنوان شده است.

«مهدی زارع» نماینده فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بمبئی، گفت: هفته فرهنگی ایران (بوشهر) یک اتفاق مهم فرهنگی است که با توجه به اشتراک های فرهنگی و موسیقی بوشهر و هند، فرهنگ بوشهر را به دنیا معرفی می کند و با توجه به اینکه موسیقی بوشهر نزدیک به موسیقی هند است تلاش می شود که فرهنگ ایران را در قالب هنر به این کشورمعرفی کنیم.

موسیقی بوشهر یک موسیقی چند قومیتی و چند ملیتی است. به طور مثال اقوام مختلف در ایران و ملیت های مختلف که در اثر ترانزیت و تجارت با بوشهر مراوداتی داشتند، بسیاری از سازها و ملودی ها را با خود به بوشهر آوردند.

هندی ها در حرف زدن و اصطلاحات بوشهری ها هم نقش داشتند واژه هایی را وارد گویش بوشهری کردند.

خیلی از اصطلاحات و واژه های ما که از گذشتگان به جا مانده به زبان انگلیسی یا هندی است.


نماینده فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بمبئی با تشکر از حضور گروه موسیقی لیان در این مراسم اظهارکرد: یکی از اهداف این گروه موسیقی معرفی فرهنگ و موسیقی بوشهر و ایجاد گفتمان فرهنگی بین بوشهر و بمبئی و قومیت آنهاست.

بندر بوشهر واقع در جنوب ایران، نمونه بارز اشتراکات قومی و ملیتی و فرهنگی است که به دلیل موقعیت جغرافیایی که داشته و از دیرباز جز بنادر مهم تجاری بوده است، افراد بسیاری از شهرهای مختلف ایران و همچنین به دلیل مراودات دریانوردان ایرانی با کشورهای مختلف، ملیت های بسیاری درخود جای داده است، که هر کدام ردپایی از فرهنگ خود را در این شهر بر جا گذاشتند.

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین اخبار