موزه ملی برزیل با قدمتی 200 ساله در آتش سوخت

موزه ملی برزیل با قدمتی 200 ساله در آتش سوخت

آتش سوزی گسترده در حالی شب گذشته ( یکشنبه شب) در موزه ملی شهر ریودوژانیرو با قدمتی 200 ساله رخ داد که رئیس جمهوری این کشور این حادثه را ' از دست دادن تاسف بار دانش و میراث' توصیف کرد.

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد:  تصاویر مختلف از این آتش سوزی گستردگی آن در سراسر این موزه را نشان می دهد که هنوز دلیل اصلی وقوع آن اعلام نشده است.

به دنبال این آتش سوزی شمار زیادی آتش نشان در محل حاضر شده و موفق شدند پس از پنج ساعت این آتش را خاموش کنند اما گزارش شده فعالیت ها برای مهار کامل آتش سوزی برای مدتی ادامه داشته است.

در همین حال سخنگوی آتش نشانی ریودوژانیرو تصریح کرد: آتش به سرعت به سراسر این موزه سرایت کرد. هنوز گزارشی از تلفات جانی و مالی احتمالی به دنبال این آتش سوزی ارائه نشده است.

این موزه تاریخ طبیعی و باستانی شناسی در سال 1818 افتتاح شد و گفته شده اشیاء باستانی ارزشمندی در این موزه به نمایش گذاشته شده بود. این موزه بیش از 20 میلیون شی ارزشمند داشت.

میشل تمر رئیس جمهوری برزیل در واکنش به این حادثه گفت: روز غم انگیز و تاسف باری برای برزیل رقم خورد. 200 سال کار و تحقیقات علمی از دست رفت. میزان ارزش از دست رفتن مجموعه آثار موزه ملی برزیل غیرقابل محاسبه است.

از جمله آثار باستانی و تاریخی در این موزه می توان به اشیاء باستانی از دوران یونان و رم باستان، مصر و قدیمی ترین فسیل کشف شده انسان در کره زمین اشاره کرد. در این موزه همچنین استخوان های یک دایناسور کشف شده در منطقه میناس گرایس در برزیل که 5.3 تن وزن داشته، به نمایش گذاشته شده بود.

لوئیس فرناندو دیاس دوراته معاون مدیر این موزه ضمن ابراز تاسف عمیق از وقوع این حادثه مقامات برزیل را به بی توجهی نسبت به این موزه متهم کرد.

 وی تصریح کرد که این موزه هرگز شاهد حمایت لازم از سوی مقامات نبوده است. دیاس دوراته افزود: ما سالهاست در دولتهای مختلف برای در اختیار گفتن منابع لازم در حفاظت از اشیایی که امروز در آتش سوختند، جنگیدیم.

گزارش شده است که بودجه این موزه پیشتر کاهش یافته بود.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین اخبار