ششمین جشنواره بین المللی «هنر برای صلح» آغاز به کار کرد

ششمین جشنواره بین المللی «هنر برای صلح» آغاز به کار کرد

ششمین جشنواره بین المللی هنر برای صلح با شعار «ما همگی خواستار صلح جهانی هستیم» در تهران آغاز به کار کرد.

به گزارش عصر رویداد، ششمین جشنواره بین المللی «هنر برای صلح» با تمرکز بر موضوع محیط زیست و با حضور هنرمندانی از ایران و ۳۱ کشور جهان امروز امروز جمعه (23 شهریور – 14 سپتامبر) در پردیس سینما – گالری ملت تهران آغاز به کار کرد.

در این دوره از جشنواره بیش از ۲۵۰ اثر در رشته‌های نقاشی، عکس، مجسمه، چیدمان، گرافیک، ویدئو آرت، سینما و تئاتر با موضوعات مربوط به صلح و محیط زیست به نمایش گذاشته می‌شود.

این آثار از کشورهایی، چون آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، لهستان، انگلیس، سوئد، سوئیس، برزیل، آرژانتین، ژاپن، چین، کره جنوبی، ترکیه، عراق، افغانستان و چندین کشور دیگر است که ۶۴ اثر دربخش عکس، ۳۴ اثر در بخش مجسمه، ۷۶ اثر در بخش نقاشی، ۱۰ اثر در بخش چیدمان، ۷ اثر در بخش ویدیوآرت، ۴۱ اثر در بخش فیلم و ۱۷ اثر دربخش تئاتر و پرفورمنس به نمایش در می‌آید.

علاقه‌مندان برای بازدید از نمایشگاه در تاریخ یاد شده به گالری پردیس ملت واقع در خیابان ولیعصر (عج)، ابتدای بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی (نیایش)، پردیس سینمایی ملت، طبقه منفی ۲ مراجعه کنند.

این جشنواره هر سال همزمان با روز جهانی صلح در رشته های نقاشی، عکاسی، مجسمه و چیدمان، ویدئو آرت، موسیقی و پرفورمنس با حضور هنرمندان، فرهیختگان، اهالی فرهنگ و حامیان صلح در ایران برگزار می شود.

در این رویداد با اهدای نشان و تندیس صلح به فعالان عرصه هنر و صلح از اقدامات آنها قدردانی کرده و آنان را به عنوان سفیران هنر برای صلح معرفی می کند.

مؤسسه فرهنگی هنری رهنما، انجمن طراحان گرافیک ایران، خانه تئاتر، تئاتر باران، کارگاه تصویر تهران، گالری‌های ویستا، آرت سنتر، شیرین، فرشته، آتبین، فرمانفرما و مؤسسه رزآرت فرانسه ششمین دوره جشنواره هنر برای صلح را همراهی و حمایت می کنند.

 

** صلح را تصور کن

موضوع کلی جشنواره، صلح و به تصویر کشاندن آن است و شناسایی و گسترش پتانسیل های فرهنگی مدارا و صلح طلبی را دنبال کرده و تلاش می کند موانع و معضلات فرهنگی نهفته در درون افراد جامعه را که عملا مانع از دستیابی به صلح و همزیستی مسالمت آمیز در سطح جهان می شود به مرور و با گذشت زمان از طریق تاثیرگذاری هنر برطرف کند .

در این رویداد بین المللی که همزمان با روز جهانی صلح برگزار می شود برنامه ها و مراسم ویژه ای در نقاط مختلف جهان به مناسبت این روز اجرا و تلاش می شود اين روز را به عنوان اصلي ترين روز جشنواره «هنر برای صلح» معرفي شود.

جشنواره در سال 1392 در خانه هنرمندان، گالری محسن و گالری ویستا، در سال 1393 در خانه هنرمندان، در سال 1394 در فرهنگسرای نیاوران و در سال 1395 در خانه هنرمندان ایران برگزار شده است.
همچنین مراکزی چون کمیسیون ملی یونسکو، گالری محسن، گالری آوا، گالری آتبین، موسسه محک، انجمن حمایت از حقوق کودکان با این جشنواره همکاری داشته اند.

«صلح را تصور کن» و همچنین «ما همگی خواستار صلح جهانی هستیم» شعارها اصلی و جهانی جشنواره هنر برای صلح است.

 

** زنده باد صلح مطلق جهانی

21 سپتامبر روز جهانی صلح است؛ کشور و فعالان صلح در این روز به طور ویژه به نبود جنگ و خشونت می‌پردازند، و ممکن است گاهی منجر به به یک آتش‌بس موقت در مناطق جنگی برای دسترسی به کمک‌های انسان‌دوستانه شود.

مراسم روز جهانی صلح  اولین بار در سال ۱۹۸۲ برپا شد، و از آن زمان توسط بسیاری کشورها، گروه‌های سیاسی، گروه‌های نظامی و افراد مختلف ادامه یافته‌است.

برای افتتاح روز جهانی صلح، «زنگ صلح» در مقر سازمان ملل (در شهر نیویورک) به‌صدا درمی‌آید. این زنگ از سکه‌های اهدایی کودکان از تمام قاره‌ها به جز آفریقا ساخته شده‌است، و هدیه‌ای از سوی انجمن سازمان ملل ژاپن جهت یادآوری «هزینه انسانی جنگ» است. در کنار زنگ نوشته‌است؛ «زنده باد صلح مطلق جهانی».

کبوتر سفید نشان صلح در سراسر جهان است .

معمولا مردم در سراسر جهان در این روز مدال‌هایی به شکل کبوتر سفید صلح و یا لباس هایی با نشان کبوتر سفید می پوشند.

 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین اخبار