دو اثر تاریخی نهاوند در مسکو به نمایش درآمد

دو اثر تاریخی نهاوند در مسکو به نمایش درآمد

دو ظرف از تپه گیان نهاوند در موزه هنرهای شرقی مسکو در سالن ایران به نمایش در آمده است.

به گزارش ایرنا، این دو ظرف در سال 1945میلادی (1324 شمسی) توسط گروه باستان شناسان فرانسه در حفاری های تپه گیان کشف و به موزه هنرهای شرقی مسکو اهدا شده است.

در موزه دولتی هنرهای مردم شرق که در مسکو قرار دارد، چهار سالن به آثار ایرانی اختصاص داده شده اند که جمعا حدود 200 اثر از ایران باستان تا دوره قاجار را در خود جای داده اند و دو اثر از تپه گیان نهاوند قدیمی ترین آثار موجود در این موزه هستند.

در توضیحات موزه در خصوص این دو ظرف آمده است: یکی از بهترین نمونه های هنر ایران در موزه هنرهای شرق ظروف نقاشی شده بزرگ است که با گل رس روشن درست و از تپه گیان نهاوند کشف شده اند.

«بدنه کروی و بزرگ این ظرف ها شبیه قطره آب است، کف آنها صاف است تا توازن لازم برای ایستادن روی زمین را داشته باشند و در قسمت بالایی این دو ظرف یک سطح شیبدار وجود دارد که به دهانه آنها میرسد که لبه ای تقریبا خمیده دارد.»

در بخش دیگری از توضیحات آمده است: ظاهر ظرف ها کاملا ساده و گویا است، در یک ظرف یک نوار قهوه ای دارای طرح در قسمت بالایی قرار دارد که نمادهایی از خورشید و حیوانات روی آن کشیده شده است.

«در ظرف دیگر هم نواری با استفاده از برجستگی روی بدنه وجود دارد، بر روی این نوارها هاشورهایی نیز وجود دارند، سازندگان این آثار، با طرح هایی ساده و زینتی طلب احتمالا تشکر خود را برای حاصلخیزی به نمایش دربیاورند»

**پایان خبر**

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین اخبار