آغاز چهارمین جشنواره جهانی سنگنوردی در بیستون

آغاز چهارمین جشنواره جهانی سنگنوردی در بیستون

چهارمین جشنواره جهانی سنگنوردی در شهر تاریخی بیستون آغاز شد

به گزارش عصر رویداد ،چهارمین جشنواره جهانی سنگنوردی با حضور مسئولانی از کرمانشاه و فدراسیون کوهنوردی در شهر تاریخی بیستون آغاز شد.

در این جشنواره 100 صخره نورد داخلی و 20 صخره نورد خارجی به مدت پنج روز و تا سوم آبان با یکدیگر رقابت می کنند.

به گزارش ایرنا، در چهارمین جشنواره جهانی سنگنوردی بیستون که تا سوم آبان ادامه خواهد داشت، 120 ورزشکار داخلی و خارجی به رقابت باهم می پردازند.

دوره های اول تا سوم جشنواره جهانی سنگ نوردی بیستون به ترتیب در سال های 89، 91 و 93 برگزار شد.

 

**دیواره بیستون با 1200 متر ارتفاع، جزو پنج دیواره مرتفع دنیا است

رضا زارعی رئیس فدراسیون کوهنوردی در مراسم افتتاحیه چهارمین جشنواره سنگنوردی بیستون اظهار داشت: این جشنواره جهانی در واقع یک رویداد فرهنگی و ورزشی است که برای چهارمین دوره برگزار می شود.


زارعی افزود: جشنواره سنگنوردی بیستون در حالی چهارمین دوره خود را برگزار می کند که جایگاهی ارزشمند میان سنگنوردان و صخره نوردان جهان پیدا کرده و حضور در آن فرصتی ارزشمند برای برترین های جهان در این رشته محسوب می شود.


رئیس فدراسیون کوهنوردی کشور ادامه داد: دیواره بیستون با یک هزار و 200 متر ارتفاع، جزو پنج دیواره مرتفع دنیا محسوب می‌ شود و به طور قطع با حضور چهره های سرشناس در این رویداد شاهد رقابتی دیدنی میان ورزشکاران صخره نورد خواهیم بود.

 

 **حضور بزرگان کوهنوردی ایران و جهان در کرمانشاه

در آخرین دوره این رقابت ها، 179 سنگ نورد داخلی و خارجی از کشورهای مانند ایتالیا، فرانسه، اسلونی، سوئیس، آمریکا، اتریش، سوئد، فنلاند، استرالیا، آلمان، لهستان، تونس و دانمارک حضور داشتند.


در محوطه تاریخی بیستون که در 30 کیلومتری شرق کرمانشاه واقع شده تاکنون بیش از 150 اثر تاریخی شناسایی شده که مهمترین آن کتیبه و سنگ نگاره های داریوش هخامنشی است که به ثبت جهانی رسیده است.

جرالدین فاسناچ (از قهرمانان بیس جامپینگ جهان)، آنجلیکا رینر (قهرمان سه دوره یخ نوردی دنیا) و آلیس شسن (برنده کلنگ طلایی سال 2015) میهمانان ویژه این مراسم بودند.


در این مراسم همچنین هوشنگ بازوند استاندار، محمدابراهیم الهی تبار و مهرداد سالاری معاونان سیاسی و امنیتی و عمرانی استانداری، صابر رحیمی مدیرکل ورزش و جوانان استان، امیرشاه آبادی فرماندار هرسین و جمعی دیگر از مسئولان حضور داشتند.

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین اخبار